HIRDETÉS - KOVÁSZNA MEGYE TANÁCSÁNAK szándékáról A SEPSISZENTGYÖRGYI SZÉKELY NEMZETI MÚZEUM ÉPÜLET-EGYÜTTESÉNEK FELÚJÍTÁSA című pályázat megvalósítására a 2014-2020-as Regionális Operatív Program keretén belül
2016. augusztus 16., kedd
HIRDETÉS
KOVÁSZNA MEGYE TANÁCSÁNAK szándékáról A SEPSISZENTGYÖRGYI SZÉKELY NEMZETI MÚZEUM ÉPÜLETEGYÜTTESÉNEK FELÚJÍTÁSA című pályázat megvalósítására a 2014-2020-as Regionális Operatív Program keretén belül, A városi környezet javítása és a kulturális örökség megőrzése, védelme és fenntartható használata című 5-ös tengelyen, A természeti és kulturális örökség megőrzése, védelme és fejlesztése című 5.1-es Kiemelt beruházások fejezet keretében.
Kovászna megye közigazgatási-területi egység, Kovászna Megye Tanácsa által tervezi megvalósítani A SEPSISZENTGYÖRGYI SZÉKELY NEMZETI MÚZEUM ÉPÜLETEGYÜTTESÉNEK FELÚJÍTÁSA című pályázatot, mely a 2014-2020-as Regionális Operatív Programon keresztül kerül támogatásra, A városi környezet javítása és a kulturális örökség megőrzése, védelme és fenntartható használata című 5-ös tengelyen, A természeti és kulturális örökség megőrzése, védelme és fejlesztése című 5.1-es Kiemelt beruházások fejezet keretében.
A Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttese Kós Károly építész egyik legreprezentatívabb munkája, az erdélyi szecessziós stílusirányzat képviselője, ezen kívül mérhetetlen szellemi és szimbolikus értékkel is rendelkezik.
A Székely Nemzeti Múzeumot 1910-1913 között tervezték, és 1911-1913 között építették. Az épületegyüttes, melyet a kezdetektől fogva múzeumi rendeltetésnek szántak, kezdetben a múzeum főépületét és két múzeumőri szolgálati lakást foglalt magában, melyeket a főépülettel azonos stílusban építettek. A főépület kibővítését már 1936-ban tervezték, azonban a munkálatok csak 1982-ben valósultak meg, az eredeti terv szellemében.
A jelen pályázat keretében a Székely Nemzeti Múzeumot érintő állagmegőrzési, óvási és népszerűsítési tevékenységekre kerül sor. A pályázatban javasolt célok és tevékenységek hozzájárulnak a műemlék épület értékének kiemeléséhez, hogy megteremtsék a feltételeit a látogatók számának és a térség versenyképességének növeléséhez.
A dokumentációban megjelenő munkálatok a műszaki tervnek megfelelően az épület javítását és megerősítését célozzák. Az épület felújítása a belső terek újraszervezése folytán magában foglalja a múzeumi látogatói útvonal részleges átalakítását, melynek célja a gyűjtemények átcsoportosítása és hasznosításának optimalizálása.
A belső térben való beavatkozásokat egyrészt a felújítások szükségessége, a sérült felületek helyreállítása vagy kicserélése, másrészt a koncepciós szerkezetváltás, a múzeumi látogatás újraszervezése a terek ártrendezése indokolja.
Jelen tevékenység megvalósítása által egy országos értékű, A-kategóriájú műemlék objektum helyreállítására és felújítására kerül sor. Ily módon sikerül megőriznünk kulturális identitásunkat, melyet ugyanakkor nemzetközi szinten is népszerűsíteni tudunk.