Itt vagy: » Hírek » „Gübbögtessük a gübbögtetnivalónkat”

„Gübbögtessük a gübbögtetnivalónkat”

2014. augusztus 18., hétfő

Átadták a bölöni kezelőközpontot, ezzel lezárult a Borvíz Útja Projekt. A fürdő, a község határában épült fel, sugásfürdői, előpataki, málnűsfürdői és oltszemi testvéreihez hasonlóan meleg és hidegvízes fürdővel, szaunával, sportgépekkel várja a gyógyulni vágyókat.

Átadták a bölöni kezelőközpontot, ezzel lezárult a Borvíz Útja Projekt. A fürdő, a község határában épült fel, sugásfürdői, előpataki, málnűsfürdői és oltszemi testvéreihez hasonlóan meleg és hidegvízes fürdővel, szaunával, sportgépekkel várja a gyógyulni vágyókat.

A csütörtöki, azaz augusztus 14-i avatóünnepségen jelenlévők unszolására, Kisgyörgy Zoltán borvízszakértő, újságíró a víz gyógyhatásáról ejtett néhány hozzáértő szót: „Ilyen büdös víz a megyében sok helyen van: a kárpáti homokkőből kis hozammal tör fel a vasszulfidból lebomló ként tartalmazó víz”. Elmondása szerint két módon lehet gyógyászati célra használni: ivókúra és fürdőkúra formájában. A bölöni borvizet lassan, kortyolva kell fogyasztani: lúgos összetételének köszönhetően a gyomorsavval küzdőknek segít. A másik megoldás, hogy a 38-40 fokosra melegített vízben, a reumás panaszok enyhítése céljából ki-ki „gübbögtesse a gübbögtetnivalóját” a medencében, ami tüneti kezelés, ezért a fájdalmak megjelenésével érdemes újra eljárni a kezelőközpontba.

Az átadó ünnepség alkalmából Sikó Imre, Bölön község polgármestere hangsúlyozta: „Fontos esemény ez Bölön számára, a bölöniek régi álma volt, hogy legyen egy ilyen fürdő – ez Erdővidék egyik legnagyobb megvalósítása. Hosszadalmas és göröngyös út volt, de megérte, mert most beindulhatott a központ. Két kilométerre a falutól, ahogy itt hívják a kotlós vízben, sokan fürödtek, régebb az orvosok is ajánlották, ma pedig már nem is kell olyan messze elmenni.”
A bölöni kezelőközpont a település határához közel található – a „büdös”, azaz kénes vizet pedig vezetékkel szállítják a fürdőzők számára. A helyszínen forrás is található, amelyből szénsavas vizet fogyaszthat bárki. A fürdőt magát, akárcsak a Borvíz Útja Projekt keretében működő többi központot, az Aquasic Egyesület működteti.

A munkálatok, finanszírozásában komoly szerep jutott Kovászna Megye Tanácsának. Tamás Sándor elnök hangsúlyozta: „A bölöni beruházás iskolapéldája annak, hogy miért nem szabad soha feladni egy jó ötletet. Erdővidéken sokat vesződtünk, először a baróti strand elkészítésével, később a fürdő kivitelezésével. A Borvíz Útja Projekt keretében épült út, kezelőközpont, összességében több jól működő és az érintett települések szemszögéből is hasznos dolog. Ezzel, az 5,1 millió lejes beruházással lezárult a projekt, a székely fürdők építését azonban kalákával és más formában is folytatni fogjuk.”

Az eseményen jelen lévő bölöniek láthatólag örvendtek az új fürdőnek: még az idősebbek is megmártóztak a gyógyító hatású vízben, amely az augusztusi hőségben különösen vonzóvá vált.

 

Hírek