„Tenni kell a Székelyföld felemelkedéséért”
2011. szeptember 30., péntekÖsszesen hét, európai uniós alapokból finanszírozott beruházás finanszírozási szerződését írták alá pénteken, szeptember 30-án, a megyei önkormányzat székhelyén, Elena Udrea, fejlesztési és turisztikai miniszter, illetve Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy, valamint Rácz Károly, Kézdivásárhely polgármestere. A fejlesztési projektek összértéke 115 millió lej.
sszesen hét, európai uniós alapokból finanszírozott beruházás finanszírozási szerződését írták alá pénteken, szeptember 30-án, a megyei önkormányzat székhelyén, Elena Udrea, fejlesztési és turisztikai miniszter, illetve Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy, valamint Rácz Károly, Kézdivásárhely polgármestere. A fejlesztési projektek összértéke 115 millió lej.
A szerződések aláírását megelőzően Tamás Sándor elmondta, hogy egy több éves együttműködés után került sor ezen szerződések aláírására, amelyet háromszéki önkormányzatoknak az elmúlt időben sikerült kialakítaniuk a minisztériummal. „Ez csakis úgy volt lehetséges, hogy konkrét elképzeléseink és terveink voltak, és vannak, amelyeket a minisztériumnak lehetősége van támogatni” – részletezte Tamás Sándor. A megyei önkormányzat vezetője reményét fejezte ki, hogy ez az együttműködés a továbbiakban is zökkenőmentes marad. Tamás Sándor ugyanakkor elmondta, hogy a megyei tanács által aláírandó szerződések egyike, amely a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház további korszerűsítését célozza a Regionális Operatív Program keretében megvalósuló legmagasabb értékű beruházás a Központi Fejlesztési Régióban.
Elena Udrea tárcavezető felszólalásában rámutatott, hogy két évvel ezelőtti látogatása alkalmával, még turisztikai miniszterként pontosan a turizmusban azonosította a két székely megye, Hargita és Kovászna, azaz Székelyföld fejlődési lehetőségét. „Miután az általam vezetett minisztérium hatásköre a regionális fejlesztéssel is kibővült, a szaktárca szintjén stratégiát állítottunk össze a turisztikai infrastruktúra fejlesztésére, beruházások révén, és a helyi és megyei önkormányzatok segítségével, két év után ennek már látható jelei vannak. Itt gondolok elsősorban az egykori turisztikai infrastruktúrára, amelyet éveken keresztül hagytak tönkremenni, leromlani, többek között a központi közigazgatás képviselői is. Ezek egy részénél már sikerült változást elérni, így például a Hargita megyei Borszék esetében, de ide sorolhatnánk, Sugásfürdőt és Kovásznát is.” – részletezte Elena Udrea. A miniszter ugyanakkor elismerte, hogy még sok tennivaló van ezen téren, és ezt a célt szolgálta többek között az egy időre elakadt Borvíz Útja projekt terén nyújtott segítség is.
Elena Udrea elmondta, hogy a minisztérium ugyanakkor odafigyelt, és figyel a turizmus mellett az úthálózatot érintő és más infrastrukturális beruházásokra, hiszen ezek nem választhatóak el egymástól. „Ha nem rendelkezünk megfelelő úthálózattal, megfelelő szociális infrastruktúrával, nehéz egy közösség értékét növelni, és nagyon nehézzé válik a turizmus fejlesztése”- magyarázta a tárcavezető. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy amennyiben Székelyföld közösségének fejlődését el akarjuk érni, kötelező módon oda kell figyelni, és támogatni kell minden olyan beruházást, amely az itt élők életminőségén számottevően javít. Ezt a célt szolgálják a most aláírásra kerülő szerződések is.
A pénteken aláírt szerződések közül kettő Kovászna Megye Tanácsának projektjeire vonatkozik. Ezek egyike a már említett, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház további korszerűsítését célzó. A projektet Klárik László, megyemenedzser ismertette röviden, elmondva, hogy a Regionális Operatív Program keretén belül Kovászna megye összesen 42 szerződést írt alá, 53, 578 millió lej értékben, és bár a középrégió lakosságának csak a közel 9 százalékát teszi a megye lakossága, a megkötött szerződések közel 15 százalékát jelentik a régióban aláírtakból. A kórházban elvégzendő beruházás összértéke 87,223 millió lej, amiből 70,269 millió lej támogatott költség, 158 ezer lej nem támogatott költség, a fennmaradó összeget pedig a hozzáadott-érték adó teszi ki. A vissza nem térítendő támogatás 68,864 millió lej. Ebből az épület rehabilitációja 42,777 ezer lej, míg a fennmaradó 27 millió lejből orvosi berendezésekkel és műszerekkel szerelik fel az intézményt. A megyei önkormányzat önrésze 1,564 millió lej. A második finanszírozási szerződés szintén a Regionális Operatív Program keretén belül megvalósuló turisztikai népszerűsítő pályázat végrehajtását teszi lehetővé. A projekt révén nyolc háromszéki turisztikai célpontot promovál a megyei önkormányzat. Ezek a gelencei római katolikus templom, a csernátoni Haszmann Pál Népművészeti Múzeum, az illyefalvi református templom, a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeum, a bibarcfalvi református templom, a kommandói kisvasút és sikló, a Csomád-Bálványos, valamint a Rétyi Nyír természetvédelmi területek. A projekt összértéke 956 ezer lej, Kovászna Megye Tanácsának önrésze pedig 74.720 lej.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata összesen négy szerződést írt alá, ezek közül kettő az integrált városfejlesztés része, és a Bene-ház felújítását, valamint 17 megyeszékhelyi utca korszerűsítésére vonatkoznak. A harmadik szerződés Sugásfürdő további korszerűsítését, míg a negyedik megállapodás a Néri Szent Fülöp Multifunkcionális Központ kialakítását célozza. A projektek összértéke megközelítőleg 25 millió lej, ami a megyeszékhely éves költségvetése 50 százalékának felel meg.
A hetedik, pénteken szignált szerződés melyet a miniszter és Rácz Károly látott el kézjegyével, egy vállalkozói inkubátorház Kézdivásárhelyen történő létrehozásáról szól, a Kovászna Megyei Kis és Középvállalkozások Egyesületével (ASIMCOV) partnerségben. A beruházás összértéke 1,7 millió lej.
Az aláírást követőn Tamás Sándor elnök és Antal Árpád polgármester átnyújtották akét önkormányzat ajándékait Elena Udrea-nak. A tárcavezető a megyei testület részéről Háromszék Vármegye 135 éves fennállása alkalmából készült emlékérmét vehetett át, illetve a gyermekvédelmi rendszerben lévő fogyatékkal élő gyermekek által
készített ajándékot. Antal Árpád Sepsiszentgyörgy város 550 éves éves születésnapja alkalmából kiadott emlékérmét nyújtotta át a miniszternek.
A megyeszékhelyi látogatása végén Elena Udrea rövid látogatást tett Sugásfürdőre, megtekintve a minisztériumi támogatással már megvalósított beruházásokat.